TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Transplantácia obočia

Obočie je bezpochyby dominantou tváre výrazne determinujúcou jej celkový vzhľad a výraz. Riedke, nevýrazné alebo neúplné obočie môže mať rôzne príčiny. Zvyčajne je vecou genetiky, ale nezriedka sa stretávame aj so zničením prirodzeného vzhľadu obočia opakovanou drastickou depiláciou s neestetickým výsledkom. Ak sa folikuly vážne poškodia, nové chĺpky už tejto oblasti nevyrastú. Riešením s najprirodzenejším výsledným efektom je bezpochyby transplantácia. Zákrok je analogický transplantácii vlasov alebo rias a vykonáva sa prenesením vlastných folikulárnych jednotiek odobratých zvyčajne zo záhlavia. Ide o minimálne invazívnu operáciu s výbornými estetickými a trvalými výsledkami.

Pred zákrokom

Nakoľko ide o nenáročný zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnom znecitlivení, nie je nutná nijaká zvláštna príprava. V rámci predoperačného vyšetrenia sa realizujú len základné odbery. Najdôležitejšie v tejto fáze sú konzultácie s chirurgom, ktorých cieľom je precízne naplánovanie výsledného efektu vzhľadom na požiadavky klienta. Vo všeobecnosti sa kladie veľký dôraz na prirodzenosť a celkovú harmóniu tváre. Potrebné sú bohaté skúsenosti a silné estetické cítenie lekára. V tomto prípade doslova rozhodujú milimetre a tak zakreslenie obočia trvá neraz dlho a býva náročné. Dôležitý je tvar obočia, jeho hustota, hrúbka a smer rastu chĺpkov v jednotlivých oblastiach. Tento proces si preto vyžaduje trpezlivosť na oboch stranách.

Po zákroku

Zákrok sa spravidla vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie a pacient pár hodín po jeho dokončení odchádza domov. V oblasti obočia a v jeho bezprostrednom okolí sa môžu objaviť malé opuchy. Rekonvalescencia je veľmi rýchla a pacient môže približne dva dni po zákroku nastúpiť do práce. Výraznejšie obmedzenie aktivity nie je nutné. Výsledný efekt zákroku sa dostaví až približne 10 mesiacov po zákroku. Hoci chĺpky z transplantovaných folikulov narastú už niekoľko týždňov po operácii, spravidla následne vypadajú a na výsledný dizajn obočia si treba počkať. Nakoľko ide o folikuly z vlasovej časti hlavy, je potrebné ich pravidelné zastrihávanie.

Priebeh samotného zákroku

Zákrok sa vykonáva v lokálnom znecitlivení v dvoch fázach. V prvom kroku sa špeciálnou ihlou odoberú folikulárne jednotky z darcovskej oblasti, spravidla zo zátylku hlavy. Tie sa následne transplantujú do špeciálnych vpichov v oblasti obočia. Táto fáza je veľmi náročná na presnosť a precíznu prácu operanta. Celý proces trvá približne 2-3 hodiny. Pre pacienta je úplne bezbolestný. Mierna nepohoda sa môže objaviť po odznení anestézie. Prípadné bolesti možno riešiť bežnými analgetikami.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá