TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Terapia kŕčových žíl – varixov

Kŕčové žily dolných končatín trápia až 50% populácie. Ide o roztiahnutie priemeru žíl v dôsledku menejcennosti cievnej steny. Ich terapia je dôležitá z estetického i zo zdravotného hľadiska. Neliečené varixy sa môžu komplikovať vznikom trombov s rizikom životu nebezpečnej embólie a vredov predkolenia. Plastická chirurgia ponúka viac metód terapie varixov, ktoré bývajú indikované na základe individuálneho posúdenia stavu pacienta.

Pred zákrokom

Liečbe varixov predchádzajú štandardné vyšetrenia žíl, ktorých súčasťou je aj sonografia. Cieľom je naplánovať individuálne najvhodnejší postup. Potrebné sú bežné predoperačné vyšetrenia. Ak je plánovaný zákrok v celkovej anestézii, vyžaduje sa aj interné vyšetrenie.

Po zákroku

Rekonvalescencia je individuálna a závisí od rozsahu a druhu zákroku. Miniinvazívne zákroky sú spravidla vykonávané v lokálnej anestézii, prípadne v kombinácii so sedatívami a nevyžadujú si hospitalizáciu. Potrebné je zaistiť si doprovod na cestu domov a pomoc v prvých dňoch po zákroku. Prvé týždne po zákroku je potrebné nohy bandážovať, prípadne nosiť kompresívne pančuchy. Potrebné je počítať s obmedzením náročnejších aktivít a športovej činnosti na približne mesiac po operácii. Rany a vpichy sa hoja maximálne 7 dní. Prípadné podliatiny sa vstrebú do mesiaca. Po rezoch zostávajú minijazvičky, ktoré sú časom takmer neviditeľné. Vhodnou aktivitou je chôdza. Dôležité je vyhýbať sa dlhodobému státiu.

Priebeh samotného zákroku

Priebeh zákroku prirodzene závisí od zvolenej metódy.

Laserová liečba varixov je moderný zákrok, ktorý sa vyznačuje šetrnosťou a vysokou účinnosťou. Liečba laserom je vhodná aj pre rozsiahle varixy. Do postihnutej žily sa vpichom alebo malým rezom zavedie laserové vlákno. Laserový lúč žilu z vnútornej strany zataví a znepriechodní. Žila sa následne z tela vyberie alebo sa ponechá na prirodzené vstrebanie.

Liečba metódou Closure je minimálne invazívny zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne v lokálnom znecitlivení. Do postihnutej žily sa malým rezom zavedie katéter, ktorého rádiová frekvencia zahrieva žilovú stenu. Žila sa teplom zmrští a uzatvorí.

Aj liečbu metódou Chiva je možné vykonávať ambulantne. Postihnuté žily sú cez malé rezy alebo vpichy podviazané alebo skrátené v nevyhnutnom rozsahu. Neodstraňuje sa teda celá žila, ale len jej poškodené časti. Zákrok sa zvykne kombinovať s laserovou liečbou alebo so sklerotizáciou.

Sklerotizácia varixov je vhodná pre takzvané mikrovarixy. Do žiliek sa injekčne aplikuje špeciálna látka, ktorá ich zvnútra sklerotizuje. Žilky sú následne ponechané na prirodzené metabolické vstrebanie. Sklerotizácia sa používa aj ako prevencia ďalšieho vzniku varixov.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá