TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Plastická operácia krku

Častým prejavom starnutia je vznik takzvaného "morčacieho krku". Pod vplyvom uvoľňovania kože, hromadenia podkožného tuku a neraz i rozštiepenia plochého svalu vznikajú v oblasti krku neestetické pozdĺžne kožné riasy a uhol pod bradou zaniká alebo prestáva byť jasne definovaný. Riešením tohto problému je plastická operácia krku, ktorá môže vzhľadom na potreby klienta zahŕňať liposukciu, lifting a úpravu hlbších štruktúr svalu – platyzmy, podsánkovej žľazy. Zákrok sa zvykne kombinovať aj s liftingom dolnej časti tváre. Plánovanie zákroku u konkrétneho klienta je v rukách konzultujúceho chirurga.

Pred zákrokom

Príprava na zákrok závisí od zvoleného postupu. Každej operácii predchádzajú konzultácie s chirurgom, ktorý posúdi stav krku a navrhne najvhodnejší postup. V prípade, ak je zákrok plánovaný v celkovej anestézii, sú potrebné kompletné vyšetrenia vrátane interného. V prípade lokálneho znecitlivenia obyčajne postačujú základné odbery. Niekoľko týždňov pred operáciou by pacient nemal prekonať akútne ochorenie a potrebné je vysadiť všetky lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi. 6 hodín pred operáciou sa neodporúča fajčiť. Na zákrok je potrebné prísť nalačno.

Po zákroku

Rekonvalescencia opäť závisí od zvoleného postupu zákroku. Na krk býva spravidla založená elastická kompresívna bandáž, ktorú je potrebné nosiť 7 dní. Prvá kontrola a vyberanie stehov sa realizuje v časovom horizonte 7-14 dní. Rovnako modriny a opuchy zvyknú pretrvávať maximálne dva týždne, počas ktorých je vhodné zachovávať kľudový režim, nepredkláňať hlavu a nerobiť prudké pohyby do strán. Prípadné bolesti sú zvládnuteľné bežnými analgetikami. Preventívne býva odporúčaná aj antibiotická liečba a lieky na zníženie opuchu.

Priebeh samotného zákroku

Priebeh zákroku navrhuje chirurg v závislosti od stavu kože, podkožného tuku a hlbokých štruktúr krku.

Pri štandardnej plastickej operácii, ktorej cieľom je odstránenie tukových vankúšikov z podkožia a z oblasti pod svalom sa vykonáva niekoľko centimetrový rez pod bradou. Po odstránení tukových vankúšikov sa zvýrazní uhol medzi bradou a krkom. Operačná rana sa zašije a na krk sa založí kompresívna bandáž.

Liposukcia sa v tejto oblasti vykonáva obdobne ako v ostatných problémových partiách. Jednou z najmodernejších techník je laserová liposukcia, pri ktorej je tuk rozložený pod vplyvom laserového lúča. Tuk sa následne odsáva alebo sa ponecháva prirodzene metabolicky vstrebať. Liposukcia sa často využíva ako doplnková technika chirurgického zákroku alebo sa kombinuje s liftingom krku.

Lifting krku sa obyčajne dopĺňa s liftingom tváre a so spomínanou liposukciou. Rezy sa vedú z vlasatej časti hlavy smerom nadol a za ušné lalôčky opäť do vlasatej časti. Uvoľní sa koža tváre, krku a nadbytočná časť sa odstráni. Urobí sa posun a spevnenie podkožných štruktúr a zošijú sa okraje kože. Lifting sa končí založením celkového obväzu hlavy.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá