TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Operácia nosovej prepážky – Septoplastika

Septoplastika je miniinvazívny zákrok, ktorého cieľom je úprava vybočenej nosovej prepážky. Prepážka za normálnych okolností delí nosovú dutinu symetricky na pravú a ľavú časť. Pri jej abnormálnych deformitách, ktoré môžu byť vrodené alebo získané úrazom, dochádza u niektorých pacientov ku komplikáciám ako je sťažené dýchanie, časté infekcie prínosových dutín, prechladnutia, opakujúce sa krvácanie z nosa, chronické bolesti hlavy, chrápanie alebo spánkové apnoe. Septoplastika je indikovaná práve pri týchto subjektívnych ťažkostiach.

Pred zákrokom

Septoplastike prirodzene predchádza podrobné ORL vyšetrenie. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť aj vyšetrenie u alergológa na vylúčenie alergie ako príčiny chronickej nádchy. V rámci samotnej prípravy sú nutné štandardné predoperačné vyšetrenia, odbery a interné vyšetrenie. Odporúča sa vysadiť niektoré dlhodobo užívané lieky, najmä lieky spôsobujúce vyššiu krvácavosť.

Po zákroku

Bezprostredne po operácii je nutný kľudový režim ideálne v ľahu na chrbte s vyvýšenou hlavou. V nose je počas 24 hodín zavedená tamponáda. Pooperačné bolesti sú znesiteľné a tlmia sa bežnými analgetikami. Hospitalizácia trvá 1-2 dni. Pacient je následne prepustený do domácej liečby. Proces hojenia rany trvá približne 14-21 dní. Nutné je počítať so 7-10 dňovou práceneschopnosťou. Aj počas domácej rekonvalescencie by sa mal pacient vyhýbať zvýšenej námahe. Starostlivosť o nos spočíva v pravidelných výplachoch dutiny roztokmi s obsahom morskej soli. Nosová sliznica je v prvých dňoch opuchnutá a dýchanie je sťažené. 7 dní po operácii je potrebná ambulantná kontrola, v rámci ktorej sa z nosa odstraňujú plastové fólie. Príznaky nádchy a upchatého nosa môžu pretrvávať ešte pár dní po tejto kontrole.

Priebeh samotného zákroku

Septoplastika sa spravidla vykonáva v celkovej anestézii. Malý rez sa vedie vo vnútri nosovej dutiny, približne 1cm od nozdry. Jazva teda nie je viditeľná. Po vykonaní rezu chirurg odpreparuje sliznicu od kosti a chrupavky prepážky. Deformované časti kostičiek sa odstránia a prepážka sa uvedie do stredovej polohy. Rezná rana sa zašije vstrebateľným stehom. Chirurg prepážku zafixuje plastovými fóliami, ktoré prichytí stehom. Do nosa sa zavedie tamponáda.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá