TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Operácia čela – Forehead lift

Vrásky na čele a povisnuté obočie sú jedným z najčastejších prejavov starnutia. Tvári uberajú na sviežosti a vytvárajú ustarostený výraz. Riešením tohto problému je operácia člea, tzv. Forehead lift. Ide o plastickú operáciu, pri ktorej dochádza k vypínaniu kože, úprave svalov a odstráneniu prebytočného tkaniva. Výsledkom je vyhladenie kože, odstránenie priečnych i vodorovných hlbokých rýh a vrások.

Pred zákrokom

Predoperačná príprava závisí od rozsahu zákroku. Pacient by nemal minimálne 3 týždne pred zákrokom prekonať nijaké akútne ochorenie. Ideálnym predpokladom pre vykonanie zákroku je celkovo dobrý zdravotný stav. Lekár odporučí vysadenie liekov zvyšujúcich krvácavosť a podporných enzymatických preparátov. Týždeň pred operáciou nie je vhodné farbenie vlasov. Zákroku predchádzajú štandardné predoperačné vyšetrenia a konzultácie s chirurgom, ktorý navrhne najvhodnejší postup.

Po zákroku

Dĺžka hospitalizácie závisí od aplikovaného znecitlivenia. Menšie zákroky v lokálnej anestézii je možné vykonávať aj v rámci jednodňovej chirurgie. Celková anestézia si vyžaduje hospitalizáciu. Potrebná je elastická bandáž približne týždeň po operácii. Vyskytujú sa opuchy tváre v oblasti čela, okolo očí a líc. Objaviť sa môžu aj krvné podliatiny, mierne pocity ťahu a bolesti, ktoré sa dajú zvládnuť bežnými analgetikami. Krátkodobé znecitlivenie je bežným javom a spontánne ustupuje. Stehy sa vyberajú približne dva týždne po operácii. Jazva zostáva skrytá vo vlasovej časti hlavy. Celková rekonvalescencia trvá približne 3 týždne, návrat do zamestnania je možný po týždni. Pacient by sa však mal vyhýbať náročnej fyzickej aktivite približne mesiac.

Priebeh samotného zákroku

Zákrok sa podľa náročnosti vykonáva v lokálnej alebo v celkovej anestézii. Po dezinfekcii operačného poľa a aplikácii znecitlivenia je v závislosti od vybraného postupu vedený jeden väčší rez alebo niekoľko menších rezov vo vlasatej časti hlavy. Kožu a tkanivá je potrebné nadvihnúť a vytiahnuť požadovaným smerom. Prebytočná koža sa redukuje a tkanivo sa zafixuje. Operácia končí zašitím operačných rán klasickými stehmi alebo kovovými svorkami.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá