TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Operácia brady – profiloplastika

Tvar a veľkosť bradového výbežku je jedným z najzásadnejších faktorov symetrie tvárového profilu. Optimálne by mal najvyčnievajúcejší bod brady tvoriť jednu vertikálnu líniu s koreňom nosa. Mierne ustupujúca brada pôsobí estetickejšie u žien, zatiaľ čo vyčnievajúca brada je dominantným mužským prvkom. Všetky odklony v tvare a veľkosti bradového výbežku rieši profiloplastika. Ide o zákrok plastickej chirurgie, ktorého cieľom je harmonizácia brady s ostatnými prvkami tváre. Výsledkom práce chirurgov je proporcionálne a esteticky pôsobiaci bradový výbežok.

Pred zákrokom

Zákrok si vyžaduje zásah do kostených štruktúr a tak sa vykonáva v celkovej anestézii. Z tohto hľadiska sú potrebné kompletné predoperačné vyšetrenia vrátane vyšetrenia internistom. Tri týždne pred zákrokom by mal byť pacient zdravý, kontraindikáciou je každé akútne ochorenie. Chirurg odporúča niekoľko týždňov pred zákrokom vysadiť všetky lieky zvyšujúce krvácavosť. Samotnému zákroku predchádzajú konzultácie, ktorých súčasťou môže byť aj röntgenové vyšetrenie dolnej čeľusti. Cieľom je detailne naplánovať zákrok a estetický výsledok. V prípade, že vyčnievajúca alebo ustupujúca brada súvisí s poruchou skusu, vhodná je spolupráca ortodontistom.

Po zákroku

Odporúča sa hospitalizácia 1-2 dni. Pri zákroku sa používajú vstrebateľné stehy, takže ich vyberanie nie je potrebné. Najväčšie pooperačné obmedzenia sa týkajú stravy. Vhodné je prijímať výlučne kašovitú stravu minimálne týždeň po operácii. Vhodné sú aj výplachy ústnej dutiny s obsahom byliniek urýchľujúcich hojenie operačnej rany. Opuch brady môže pretrvávať približne dva týždne. Rovnako dlho býva brada fixovaná náplasťami alebo špeciálnym elastickým obväzom. 6-8 týždňov je potrebné spodnú čeľusť chrániť pred nárazom.

Priebeh samotného zákroku

Zväčšenie bradového výbežku sa realizuje posunom vlastnej kosti alebo vložením implantátu. Rez sa vedie vo vnútri ústnej dutiny, takže jazvy nie sú viditeľné. Dolná čelusť sa obnaží, časť bradového výbežku sa odreže a posunie sa smerom dopredu. V novej pozícii ho chirurg upevní titánovými dlahami. V druhom prípade sa implantát pripevní k obnaženej kosti titánovými skrutkami. Operačná rana sa následne uzavrie.

Zmenšenie bradového výbežku sa rovnako realizuje cez rez v ústnej dutine. Po obnažení kosti sa jej prominujúca časť odstráni a vymodeluje sa nový tvar brady. Operačná rana sa zašije. Po oboch zákrokoch sa zakladá náplasťová fixácia alebo elastický obväz.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá