TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Lipofilling, Lipotransfer

Lipofilling, lipotransfer alebo prenos vlastného tuku je pokrokový zákrok, pri ktorom, ako už názov napovedá, ide o presunutie tuku z jednej telesnej partie do inej. Tuk sa liposukciou odsaje na miestach, kde je nežiaduci a po spracovaní sa použije v partách, ktoré je potrebné vyplniť. Takýmto spôsobom možno napríklad korigovať jazvy, telesné deformity a asymetrie, modelovať rôzne časti tela, zväčšiť prsia, boky, omladiť dekolt alebo iné partie poznačené starnutím. Lipotransfer má dve veľké výhody: po prvé, vykonáva sa bez použitia skalpelu, t.z. zákrok je nenáročný na zotavenie a používa sa pri ňom telu prirodzený výplňový materiál – vlastný tuk.

Pred zákrokom

Príprava na zákrok závisí primárne od jeho rozsahu. Zatiaľ čo menšie zákroky je možné vykonať aj ambulantne a v lokálnom znecitlivení, presun väčšieho množstva tuku si vyžaduje celkovú anestéziu a teda aj náročnejšiu prípravu. Každému zákroku nevyhnutne predchádzajú konzultácie s chirurgom, ktorých cieľom je zistiť očakávania klienta a navrhnúť najvhodnejší postup. Lekár klientovi ozrejmí celý priebeh zákroku, poučí ho o rekonvalescencii a o zásadách, ktoré je potrebné dodržiavať krátko a bezprostredne pred operáciou. Ide najmä o vysadenie liekov zvyšujúcich krvácavosť a o krátkodobé obmedzenie fajčenia. Zákrok nie je možné vykonať, ak je cieľová oblasť postihnutá lokálnym kožným, herpetickým alebo iným akútnym ochorením. Pacient by mal byť celkovo zdravý a bezprostredne pred zákrokom by nemal prekonať akútne ochorenie. Predoperačné vyšetrenia v prípade celkovej anestézie zahŕňajú aj vyšetrenie u internistu.

Po zákroku

Lipotranfer je nenáročný zákrok a rekonvalescencia sa počíta na dni. V prípade, že je lipotranfer vykonávaný v lokálnom znecitlivení, pacient môže odísť domov ešte v deň zákroku. Prvé dni sa môžu objaviť lokálne bolesti, opuch, začervenanie a modriny v mieste zákroku. Všetky príznaky však spontánne vymiznú do 3 – 10 dní.

Priebeh samotného zákroku

Zákrok pozostáva z troch fáz a jeho trvanie sa líši v závislosti od rozsahu. Spravidla ide o hodiny.

V prvej fáze sa realizuje liposukcia, t.z., tuk sa odoberá z vopred určenej oblasti, v ktorej je ho nadbytok. Najčastejšie sa využíva brucho, boky či stehná. Tuk sa odsáva šetrne veľmi tenkou kanylou, často len s ručnou striekačkou. Cieľom je odobrať tukové bunky pod minimálnym tlakom s čo možno najmenšou prímesou krvi.

V druhej fáze sa odobratý tuk spracuje centrifugáciou. Z tuku sa odstránia balastné látky a tie najkvalitnejšie tukové bunky sa pripravia na aplikáciu do partií, ktoré je potrebné vyplniť.
V poslednej fáze sa pristupuje k samotnej aplikácii tuku do vopred určenej oblasti. Tuk sa opäť vpichuje tenkou kanylou. Dôležité je ho aplikovať po malých kvapôčkach, ktoré si dokážu vytvoriť cievne zásobovanie. Ak by sa tuk aplikoval vo väčšom množstve, došlo by k jeho odumretiu a vstrebaniu. Výsledok by nebol dlhodobý.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá