TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Body lifting

Body lifting je rozsiahly a pomerne náročný chirurgický zákrok, ktorého cieľom je odstránenie nadbytočnej kože po masívnom znížení hmotnosti. Body lifting sa spravidla vykonáva v prípade, že pacient stratí desiatky kilogramov (40 a viac), v dôsledku čoho mu zostane ovisnutá koža s istým množstvom podkožného tuku, ktorého sa už nedokáže zbaviť. Body lifting sa robí v oblasti ramien, hrudníka, brucha, zadku, bokov a stehien v závislosti od potrieb pacienta. Je možné vykonať celkový body lifting – odstránenie nadbytočnej kože zo všetkých problémových partií – počas jednej operácie. Ide o  náročný zákrok, ktorý si vyžaduje intenzívnu spoluprácu pacienta a náročnú rekonvalescenciu.

Pred zákrokom

Prípravu na zákrok je možné začať až v období, keď je váha pacienta dostatočne stabilizovaná, t.z. v posledných mesiacoch nedošlo k výraznejšiemu úbytku ani nárastu hmotnosti a pacient už s výraznejšími zmenami hmotnosti nepočíta. Tiež je potrebné, aby bol stabilizovaný zdravotný stav pacienta. Najmä ak bol pacient v minulosti morbídne obézny, je potrebný istý čas, aby sa jednotlivé parametre (hypertenzia, cholesterol a i.) dostali do normy. Zákrok sa v ideálnom prípade vykonáva u pacientov, ktorým sa podarilo BMI znížiť pod 30. V rámci prípravy sú nevyhnutné kompletné predoperačné vyšetrenia vrátane odberov a vyšetrení u internistu. Samozrejmosťou sú konzultácie s chirurgom, ktorý zváži celkový zdravotný stav pacienta, stav problémových partií a naplánuje individuálny zákrok. Nadbytočná koža a tkanivá určené na odstránenie sa pred zákrokom označia. Lekár odporučí niekoľko týždňov pred operáciou vysadiť lieky zvyšujúce krvácavosť a obmedziť fajčenie. S abstinenciou fajčenia je potrebné počítať nielen bezprostredne pred zákrokom, ale aj v období rekonvalescencie. Fajčenie totiž výrazne zvyšuje riziko pooperačných komplikácií a spomaľuje hojenie. Pacient by mal byť pred zákrokom i počas neho zdravý, kontraindikáciou sú aj bežné virózy a iné akútne ochorenia.

Po zákroku

Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii a vyžaduje si niekoľkodňovú hospitalizáciu. Rekonvalescencia býva zdĺhavá a náročná. Po operácii sa objavujú opuchy, bolesti a pocit ťahu v operačných ranách. V ranách bývajú zavedené drény, ktoré je potrebné ponechať cca 2 týždne. Nevyhnutné je užívanie širokospektrálnych antibiotík a bandážovanie brucha i nôh. Celkové zotavenie trvá 1-2 mesiace. Návrat k bežným fyzicky namáhavým aktivitám je možný až pol roka po operácii.

Priebeh samotného zákroku

Zákrok sa realizuje v celkovej anestézii a trvá niekoľko hodín. Vo všetkých oblastiach je potrebné vykonať operačný rez, odpreparovať prebytočné tkanivá od spodiny, vypnúť ich a nadbytok odstrániť. Operácia sa spravidla začína v polohe na bruchu, pričom sa odstraňuje prebytok kože z chrbta, zadku, bokov a stehien. Zákrok si vyžaduje rozsiahle operačné rany, do ktorých sú pred zašitím zavedené drény. Obdobne sa postupuje aj na prednej strane, kde sa vykonáva abdominoplastika – odstránenie nadbytočnej kože z oblasti brucha. Rany sa na záver prekryjú sterilnými obväzmi a na brucho sa nasadí pevná bandáž.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá