TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Blepharoplastika

Blepharoplastika je zákrok estetickej chirurgie, ktorého cieľom je korekcia horných a dolných viečok. Ide o jednu z najviac vyhľadávaných plastických operácií tváre. Dochádza pri nej k odstráneniu prebytočnej kože, tukových vačkov a v niektorých prípadov aj úzkej časti svalu horných viečok. Operácia má okrem estetických aj funkčné výsledky. Odstráni sa presah kože horných viečok, vačky na dolných viečkach a tým sa súčasne stratí pocit unavených očí, ich bolestivosť, slzenie a neraz dôjde aj k zlepšeniu periférneho videnia. Oči a očné okolie sú celkovo omladené.

Pred zákrokom

Primárnou prípravou na operáciu sú konzultácie s chirurgom. Lekár zhodnotí stav očného okolia, očakávania pacienta, navrhne najvhodnejší postup a vysvetlí priebeh operácie pacientovi. V rámci predoperačného vyšetrenia sú potrebné odbery a v prípade indikácie celkovej anestézie aj interné vyšetrenie. Lekár pred zákrokom odporučí vysadenie liekov spôsobujúcich zvýšené krvácanie. Zákrok sa v drvivej väčšine prípadov vykonáva v lokálnej anestézii v rámci jednodňovej chirurgie. Potrebný je doprovod, ktorý pacienta odprevadí domov a poskytne mu starostlivosť počas 24 hodín. Vhodné sú tmavé okuliare.

Po zákroku

V prvých dňoch po zákroku je vhodný kľudový režim, spánok na chrbte s vyvýšenou hlavou, studené obklady očí a používanie očných kvapiek. V prípade bolesti je možné podávať analgetiká. Rekonvalescencia trvá približne týždeň. V tomto období sa môžu objaviť opuchy a modriny. Oči môžu byť dočasne citlivé na svetlo a suché. Vhodné je chrániť si zrak slnečnými okuliarmi. Konečný efekt operácie je plne viditeľný až po približne dvoch mesiacoch.

Priebeh samotného zákroku

Zákrok sa v drvivej väčšine prípadov vykonáva ambulantne a v lokálnej anestézii. Rez sa vedie v oblasti záhybu horného viečka a pri korekcii dolného viečka tesne popri mihalniciach. Chirurg odstráni prebytočnú kožu, tuk a v prípade potreby aj časť svalu horného viečka. Rezy sa zašijú, oči sú zalepené a prikladajú sa studené obklady. Stehy sa vyberajú týždeň po operácii. Korekciu dolných viečok spravidla nie je potrené opakovať a výsledok je trvalý. Plastiku horných viečok je vhodné zopakovať v intervale približne ôsmich rokov.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá