TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Augmentácia

Augmentácia alebo augmentačná mammaplastika je technika zameraná na zväčšenie prsníkov. Zákrok spočíva vo vložení implantátu na pozadie prsníka cez chirurgický rez. Guľaté, anatomické alebo asymetrické implantáty rôznych veľkostí sa vkladajú pod prsnú žľazu, pod sval alebo čiastočne pod sval. Tradične využívané sú silikónové implantáty. Ich veľkosť sa udáva v mililitroch a závisí nielen od preferencií pacientky, ale aj od proporcií jej tela. Rez sa spravidla vedie pod prsnou ryhou, po okraji dvorca alebo podpazuším. Augmentácia je vhodná pre ženy, ktoré nie sú spokojné s veľkosťou alebo tvarom svojich prsníkov.

Pred zákrokom

Pacientky absolvujú pred zákrokom konzultácie s chirurgom a dôsledné predoperačné vyšetrenie. Súčasťou konzultácií je zhodnotenie aktuálneho stavu prsníkov, pacientkiných očakávaní a navrhnutie optimálneho riešenia z hľadiska operačnej techniky a použitých implantátov. Samotné predoperačné vyšetrenia pozostávajú z odobratia anamnézy (predchádzajúce ochorenia a ochorenia v rodine), laboratórnych vyšetrení a EKG. Ochorenie prsníkov sa vylučuje sonografickým alebo mamografickým vyšetrením.

Bezprostredná príprava na operáciu spočíva v obmedzení stravy a tekutín niekoľko hodín pred zákrokom. Lekár prehodnotí možnosť vysadenia liekov, ktoré pacientka dlhodobo užívate. Fajčenia by ste sa mali vzdať približne dva týždne pred operáciou. Zákrok je vhodný len v prípade, ak ste tri týždne pred ním neprekonali vírusové ochorenie. Nakoľko je operácia vykonávaná v celkovej anestézii, je nutná krátkodobá hospitalizácia (1-2 dni).

Po zákroku

Operačná rana je bolestivá spravidla niekoľko dní po zákroku. Vhodné je krátkodobé užívanie analgetík. Bolesť postupne ustúpi. Chirurg vám po zákroku odporučí nosenie elastickej podprsenky alebo zdravotného pásu. Niekoľko dní po operácii by ste sa mali vyhýbať náročnejším aktivitám, vhodný je kľudový režim. Ľahšie aktivity a práce sú vhodné zhruba po dvoch týždňoch. Návrat do práce závisí od náročnosti povolania, ale je nutné počítať s približne dvojtýždňovou práceneschopnosťou. Hojenie operačnej rany môžu urýchliť tlakové masáže.

Priebeh samotného zákroku

Zákrok sa vykonáva výlučne v celkovej anestézii. Implantát sa do prsníkov vkladá cez niekoľko centimetrový rez vedený tesne pod prsníkom, po okraji bradavky alebo v oblasti podpazušia. Zahojený rez je v týchto oblastiach takmer neviditeľný. Vybraný implantát sa podľa svojho druhu a podľa uváženia operatéra vkladá pod prsnú žľazu, pod sval alebo len čiastočne pod sval do kapsy vytvorenej preparáciou tkaniva. Operačná rana sa uzatvára stehmi, ktoré sa vyberajú približne týždeň po operácii.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá