TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Abdominoplastika

Abdominoplastika je estetický zákrok v oblasti brucha, ktorého cieľom je odstránenie prebytočného tuku a kože a spevnenie brušných svalov. Ide o celkovo náročnejšiu operáciu, ktorá však vyniká svojimi estetickými výsledkami. Vhodná je predovšetkým ako riešenie ovísajúceho a pretŕčajúceho brucha. Využíva sa najčastejšie u ľudí, ktorí prešli výrazným úbytkom hmotnosti, žien po tehotenstve a u pacientov s diastázou (rozstup brušných svalov). Výsledkom je znateľná úprava estetiky a proporcií brucha.

Pred zákrokom

Pred samotnou operáciou absolvuje pacient okrem vyšetrení aj konzultácie s chirurgom. Ten zhodnotí tonus kože, stav tuku a svalov brucha, prediskutuje s pacientom jeho očakávania a v závislosti od toho zvolí vhodný postup. Ak pacient užíva lieky, ktoré by mohli počas zákroku spôsobiť vyššiu krvácavosť, lekár ich vysadí. Vhodná je tiež abstinencia od fajčenia približne dva týždne pred operáciou. Tri týždne predtým by pacient nemal prekonať infekčné ochorenie, absolvovať intenzívne opaľovanie ani prísnu diétu. Dvanásť hodín pred zákrokom nie je vhodné jesť.

Po zákroku

V období bezprostredne po zákroku sa objavujú bolesti operačnej rany, ktoré je možné tlmiť analgetikami. Dôležité je dodržiavanie diétneho režimu a bandážovanie brucha, ktoré uľahčuje pohyb. Náročné sú predovšetkým zmeny polohy, ale bolesť je výraznejšia aj pri kašľaní alebo kýchaní. V oblasti brucha sa objavujú opuchy a modriny. Dĺžka hospitalizácie závisí od rozsahu zákroku. Potrebné je počítať s tromi až štyrmi týždňami práceneschopnosti. Hojenie rany urýchľujú tlakové masáže.

Priebeh samotného zákroku

Samotnému zákroku predchádza bandážovanie dolných končatín a dezinfekcia operačného poľa. Operácia sa prevádza v celkovej anestézii. Kompletná abdominoplastika sa vo väčšine prípadov kombinuje s liposukciou. V oblasti brucha sa prevedú dva rezy. Prvý, kruhový, sa robí okolo pupka a zaisťuje jeho uvoľnenie od okolitého tkaniva. Druhý, priečny, sa realizuje tesne nad líniou pubického ochlpenia. Následne sa odkryjú priame brušné svaly oddelením kože a potiahnutím smerom k rebrám. Svaly sa spevňujú pritiahnutím a zašitím v novej polohe. Odstráni sa nadbytočná koža, vytvorí a zafixuje sa nový otvor pre pupok a zašijú sa jednotlivé vrstvy operačnej rany. V závislosti od problému pacienta môže chirurg zvoliť inú metódu realizácie zákroku. Ak je prebytočný tuk uložený v dolnej časti brucha postačuje parciálna abdominoplastika, pri ktorej je prevádzaný len kratší rez v línii pubického ochlpenia.
 

Odporúčame kliniky/lekárov

Blog

tu môže byť vaša reklama

Videá