TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Blog

Zbavte sa vrások bez použitia skalpela: pomocou nití v pokožke

Zbavte sa vrások bez použitia skalpela: pomocou nití v pokožke
 
Ako starneme, tkanivá našej pokožky ochabujú a strácajú pevnosť. Deje sa tak kvôli nižšej produkcii a rozpadu kolagénových a elastínových štruktúr. Tieto procesy vedú k tvorbe a prehlbovaniu vrások, vzniku záhybov a uvoľnenej kože. Omladzovanie pleti je jednou zo základných úloh estetickej chirurgie.

Pravdepodobne najznámejšou metódou odstránenia vrások a vypnutia pleti je tradičný chirurgický facelift. Ide o pomerne náročný zákrok realizovaný v celkovej anestézii a vyžadujúci si rozsiahle chirurgické rezy na okraji a vo vlasatej časti hlavy. Takýto facelifting kladie tiež nároky na zdĺhavé zotavovanie s rizikom vzniku infekcií. Tradičnému chirurgickému zákroku v posledných rokoch kontruje moderný niťový lifting. Aké sú jeho výhody, limity a ako táto pokroková technika vyhladenia vrások funguje?

Princípy niťového liftingu

K vyhladeniu vrások prostredníctvom nití aplikovaných v koži sa využíva aktivácia prirodzených mechanizmov tvorby kolagénových štruktúr. Nite, ktoré slúžia len ako iniciátor zmeny, sa aplikujú do kože prostredníctvom tenkých dutých mikroihiel alebo kanýl. Celý zákrok je vďaka tomu minimálne invazívny a je možné ho vykonávať ambulantne v lokálnom znecitlivení. Vstrebateľné nite hrubé asi ako ľudský vlas aktivujú v koži tvorbu kolagénu, ktorý pokožku prirodzene spevní a vypne. Nite sa po niekoľkých týždňoch až mesiacoch vstrebú, ale kolagénová kostra vrátane omladzujúceho efektu po nich zostane. Nite sú biokompatibilné, hypoalergénne a pre organizmus absolútne bezpečné.

Výhody niťového liftingu

  • Minimálne invazívny zákrok
  • Nízke riziko komplikácií
  • Mimoriadne prirodzený výsledný efekt
  • Jemnejší a pevnejší vzhľad pokožky
  • Mladistvý vzhľad bez zjazvenia tváre
  • Cenovo dostupnejšia alternatíva
  • Rýchle a efektívne riešenie starnutia pleti

Očakávané výsledky zákroku

Niťový lifting dokáže výrazne zmierniť príznaky starnutia, vrásky vyhladzuje a zjemňuje. Odporúča sa ženám vo veku 30 – 45 rokov s miernejšími nedostatkami pleti. Zákrok, prirodzene, pôsobí omladzujúco v každom veku, ale 50 – 60 roční klienti trpiaci výrazne hlbokými vráskami nemusia byť s výsledkom spokojní. Niťový lifting je ideálnym riešením takzvanej "unavenej" tváre, umožňuje podvihnúť obočie, kútiky úst, ale aj mierne ochabnutú kožu pod bradou. Veľmi často sa využíva na vyhladenie jemných mimických vrások v okolí úst a očí a kolmých vrások medzi obočím. Za vhodných podmienok je možné nite použiť aj inde ako na tvári. Výborné výsledky možno dosiahnuť pri vyhladzovaní vrások na krku a dekolte a pri tvarovaní kontúr tela, napríklad v oblasti brucha.

Limity niťového liftingu

Tradičnému chirurgickému liftingu sa aplikácia nití efektom nevyrovná. Najmä pri hlbokých vráskach je možné so skalpelom a mechanickým natiahnutím kože dosiahnuť skutočne pozoruhodné výsledky. Ako sme už spomínali vyššie, niťový lifting je indikovaný najmä vo včasných štádiách starnutia alebo na zmenšenie prehĺbenia vrások. Trvácnosť výsledkov zákroku je strednodobá. Niťový lifting je potrebné opakovať približne po 9 mesiacoch až jednom roku. Možno povedať, že ide o zlatú, strednú cestu medzi aplikáciou botulotoxínu, ktorého účinky sa počítajú rádovo v týždňoch a chirurgického faceliftu, ktorý omladí pokožku na niekoľko rokov. Zákrok je možné opakovať, čím sa jeho účinok zvyšuje.

Možné komplikácie

Ak aplikáciu nití vykonáva skúsený odborník, riziko komplikácií je mizivé. Môžu sa objaviť vedľajšie účinky ako opuch, podliatiny a svalová slabosť v postihnutej oblasti. Zvyčajne vymiznú do jedného týždňa. Medzi vzácne komplikácie patria infekcie, znecitlivenia v dôsledku poranenia nervov alebo migrácia nití. Nite sa môžu niekedy posunúť smerom von a môžu byť viditeľné v koži. Chirurg to však dokáže pomerne jednoducho vyriešiť. V žiadnom prípade sa neodporúča takéto nite svojvoľne vyťahovať. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa objavuje zjazvenie, vypadávanie vlasov a vznik nepravidelných kontúr tváre.
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!
tu môže byť vaša reklama

Videá