TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Blog

Stomatologický robot vám vyrobí nové zuby na počkanie

Stomatologický robot vám vyrobí nové zuby na počkanie
 
To, že budúcnosťou modernej stomatológie budú počítačové 3D technológie, už pravdepodobne nikoho neprekvapí. Ale čo poviete na možnosť stretnúť sa v zubnej ambulancii so stomatologickým robotom? Hoci nejde o robota v pravom slova zmysle, jeho schopnosti sú úžasné. Vďaka tejto jedinečnej technológii môžete mať krásny úsmev doslova na počkanie. Niet preto divu, že jednou z prvých oblastí, kde nachádzajú stomatologické roboty svoje uplatnenie, je práve komerčná estetická stomatológia.

Čo je stomatologický robot

Stomatologický robot menom Cerec v skutočnosti nie je robotom ako by ste si ho možno predstavovali. Ide o špeciálny prístroj zložený z 3D kamery, softvéru a veľmi presnej frézy. Pomocou kamery je možné vytvoriť verný trojrozmerný obraz stomatologickej situácie vo vašich ústach. Tento digitálny model sa následne ďalej upravuje do vyhovujúcej podoby. Kompletné dáta sa odosielajú do frézy, ktorá z bloku keramiky vyfrézuje požadovanú výplň alebo zubnú náhradu. Takýmto spôsobom je možné na počkanie, behom niekoľkých hodín, vyrobiť zubné implantáty, korunky, fazety, inlay a onlay výplne.

Aké výhody prináša robot Cerec

 • Trvalé výplne a zubné náhrady aplikované na jedinom sedení. Z ambulancie odchádzate s krásnym úsmevom už po prvom ošetrení.
 • Pohodlie pre pacienta: bezbolestne, bez odtlačkov, bez opakovaných návštev v ambulancii a zbytočných úkonov – bez nasadzovania dočasných koruniek.
 • Esteticky dokonalé výsledky. Systém Cerec navrhuje najideálnejšie riešenia na obnovu krásneho úsmevu.
 • Prirodzené výsledky: Cerec dokáže prispôsobiť zubnú náhradu alebo výplň farbe vašich zubov.
 • Maximálna presnosť: keramická náhrada sa vyrába s presnosťou rádovo na mikrometre.
 • Bezpečné materiály: keramika je absolútne bezpečná pre ľudský organizmus z hľadiska vzniku alergických reakcií. Ide o biokomplatibilný materiál.
 • Dlhá životnosť a vysoká odolnosť materiálu.
 • Farebná stálosť materiálu. Keramika na rozdiel od fotokompozitných výplní nemení farbu pod vplyvom fajčenia, pitia kávy, limonád a iných nápojov či potravín.

Čo dokáže robot Cerec

Stomatologický robot dokáže vyrobiť prakticky všetky moderné stomatologické výplne a náhrady. Samozrejme, výlučne z keramiky.
 • Endokorunky: používajú sa ako náhrada chýbajúceho zuba.
 • Zubné korunky: používajú sa všade tam, kde z akýchkoľvek dôvodov nezostal dostatok zubnej hmoty na aplikáciu výplne. Využiteľné sú aj ako ochrana pre oslabené zuby.
 • Onlay: používajú sa na rekonštruovanie väčšej časti zubu stratenej zlomením alebo zubným kazom.
 • Inlay: používajú sa ako náhrady štandardnej fotokompozitnej alebo amalgámovej výplne. Ide o vopred vyrobenú keramickú výplň, ktorá sa následne lepí do zubu.
 • Zubné fazety: používajú sa ako estetické "tapety" na zuby, ktoré majú nepeknú farbu alebo nevyhovujúci tvar.
 • Mostíky: Cerec dokáže vyrobiť len menšie zubné mostíky.
Stomatologický robot teda dokáže zosnímať situáciu vo vašich ústach a na základe digitálneho 3D modelu vám doslova na počkanie vyrobí požadovanú keramickú náhradu alebo výplň. Úlohou stomatológa je potom zafixovať produkt vo vašich ústach a urobiť konečné detailné úpravy. Vďaka tejto nadštandardnej spolupráci môžete po absolvovaní jediného vyšetrenia odísť s novým úsmevom.

Dostupnosť

Pravdepodobne budete prekvapení, ale robot Cerec nie je žiadnym nováčikom v stomatologických ambulanciách. Táto unikátna technológia bola vyvinutá vo Švajčiarsku ešte v 80. rokoch minulého storočia. Na západe sa používa už od roku 1985. V súčasnosti sú stomatologické roboty rozšírené vo viac ako päťdesiatich krajinách vrátane Slovenska. Ako sme spomínali v úvode, preferujú ich ambulancie estetickej stomatológie, ale neraz sa objavujú aj u obvodných zubárov a na súkromných zubných klinikách. Možno povedať, že v každom väčšom meste už nájdete pracovisko využívajúce najmodernejšie technologické postupy.
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!
tu môže byť vaša reklama

Videá