TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Blog

Šanca na krásny úsmev: estetická stomatológia

Šanca na krásny úsmev: estetická stomatológia
 
Súmerný žiarivo biely chrup je nielen vizitkou zdravia a dôkladnej zubnej hygieny, ale aj významným faktorom estetiky celkového vzhľadu tváre. Krásny úsmev v každom veku sa v súčasnosti dokonca považuje za prvok sebaprezentácie a indikátor úrovne sociálneho statusu. Len málo šťastlivcov však bolo obdarených prirodzeným dokonale súmerným, bielym chrupom. Pre ostatných vystúpilo do popredia moderné odvetvie stomatológie, takzvaná estetická stomatológia. Čím sa odlišuje od bežného zubného lekárstva, na aké sme zvyknutí v rámci štandardnej zdravotnej starostlivosti a aké služby ponúka?

Estetická stomatológia vs štandardné zubné lekárstvo

Bežný stomatológ sa primárne zameriava na diagnostiku a liečbu ochorení ústnej dutiny, okrajovo na prevenciu s dôrazom na správnu ústnu hygienu. Úlohou estetickej stomatológie je dosiahnuť zlepšenie vzhľadu zubov, úst a úsmevu. Inak povedané, zatiaľ čo váš zubár vám realizuje preventívne prehliadky, ošetruje zubné kazy a v prípade potreby extrahuje zuby, estetický stomatológ ponúka pacientom voliteľné služby, ktorých úlohou je dosiahnuť esteticky prijateľné výsledky.

Trendy estetickej stomatológie

Možno si ešte pamätáte na časy trblietajúcich sa zlatých koruniek a mostíkov. Tým, vďakabohu, definitívne odzvonilo už pár desiatok rokov dozadu a najvyššou hodnotou estetickej stomatológie ako ostatne celej estetickej medicíny je dlhodobo prirodzenosť. Tá otvára dvere predovšetkým fotokompozitným výplniam, ale aj porcelánovým a kovokeramickým korunkám a všetkým moderným postupom smerujúcim k dosiahnutiu prirodzených výsledkov. Moderným trendom je tiež používanie konzervatívnych techník ošetrovania s cieľom zachovať čo najviac prirodzenej štruktúry zubu. Samozrejmou súčasťou modernizácie je zavádzanie pokrokových technológií ako sú lasery, počítačové 3D modelácie, či dokonca použitie stomatologických robotov, ktoré sú považované za symbol stomatológie 21. storočia.

Služby estetickej stomatológie

Fotokompozitné výplne

Hoci neestetickým amalgámovým výplniam v tradičnej stomatológii ešte definitívne neodzvonilo, mnohí z nás sú nespokojní s úsmevom prešpikovaným čiernymi plombami. Estetická stomatológia sa v rámci svojho portfólia služieb zameriava aj na výmenu výplní, pričom amalgám nahrádza takzvanými fotokompozitmi s prirodzeným vzhľadom dentínu. Výplň sa aplikuje do dutiny alebo na povrch zuba, kde je potom citlivo tvarovaná a vytvrdená vysoko intenzívnym svetlom. Výsledkom je prirodzený a zdravo vyzerajúci úsmev.

Inlay/Onlay

Ide o pokrokový spôsob vypĺňania zubov poškodených zubným kazom alebo nahrádzania ich častí stratených zlomením či prasknutím. Sú to keramické výplne, ktoré sa formujú v laboratóriu a následne sa vkladajú do poškodeného zuba a lepia sa na miesto. Takto "vyrobená" časť zuba má veľmi dobré vlastnosti a je na nerozoznanie od prirodzenej zuboviny.

Bielenie zubov

Bielenie je pravdepodobne najčastejšie využívanou službou estetickej stomatológie. Zuby bývajú nepekne sfarbené fajčením, jedlom a nápojmi (napr. od kávy alebo červeného vína) alebo v dôsledku nedostatočnej ústnej hygieny. Profesionálne bielenie viditeľne zlepšuje vzhľad chrupu.

Zubné fazety

Nepekné sfarbenie zubov, ich neestetický tvar alebo drobné odchýlky v postavení možno korigovať takzvanými fazetami. Ide o kompozitné alebo porcelánové lamináty, ktoré sa lepia na povrch zubov z prednej strany. Zubné fazety prinášajú okamžitý estetický efekt bez potreby brúsenia zubu.

Korunky

Rýchle výsledky prinášajú aj keramické a kovokeramické korunky, ktoré pokrývajú celú viditeľnú plochu zuba. Nasadzujú sa ako "čiapka" na poškodený zub alebo na implantát, prípadne môžu byť pripevnené mostíkom na vedľajšie zuby. Využívajú sa tam, kde v dôsledku zlomenia alebo opakovaného plombovania nezostal dostatok pôvodnej zubnej hmoty a slúžia aj na ochranu oslabených zubov.

Dokonalý a  lichotivý úsmev je často výsledkom kombinácie rôznych kozmetických postupov. Pre jeho dosiahnutie je nutné komplexné zhodnotenie estetiky chrupu a precízne naplánovanie jej vylepšenia. V rámci jedného zubného oblúka je možné kombinovať bielenie, osádzanie faziet a koruniek s cieľom zachovať čo najviac prirodzenej zubnej štruktúry a dosiahnuť čo najlichotivejšie výsledky.
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!
tu môže byť vaša reklama

Videá