TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Blog

Nenechajte voľbu plastického chirurga na náhodu

Nenechajte voľbu plastického chirurga na náhodu
 
Ak ste sa rozhodli pre estetický zákrok, výber plastického chirurga nie je niečo, čo môžete prenechať náhode. Ako odstrašujúci prípad vám môže poslúžiť kauza Dr. Yassina Ghaziho z estetickej kliniky Adelais Clinique, ktorý robil chirurgické zákroky bez potrebnej licencie. Ženy si pod jeho skalpelom prežili nepríjemné chvíle s ešte nepríjemnejšími následkami. Záujem o estetickú chirurgiu neustále rastie a výber je čím ďalšej tým náročnejší. Na čo si dávať pozor?

Overte si kvalifikáciu doktora a zariadenia

Na zákroky je potrebná kvalifikácia v odbore plastická chirurgia. Nebojte sa vypýtať si diplom o kvalifikácii a určite sa informujte či doktor, s ktorým konzultujete svoj zákrok, ho bude naozaj aj vykonávať. Dobre si obzrite aj zdravotné stredisko. Určite vyzerá skvele, na stenách visí veľa certifikátov a diplomov. Hoci vám pripadá dôveryhodné, nepoľavte na ostražitosti. Kliniku si môžete vyhľadať aj na webovej stránke: www.e-vuc.sk a zistiť či má vôbec povolenie vykonávať zákroky.

Často si ľudia vyberajú chirurga podľa webových stránok. Je to skvelý zoznam, ale nepreceňujte ho. Keď si pozeráte portfólia a vidíte všetky úchvatné obrázky pred a po zákroku, overte si či sú to skutočne fotografie operácii od daného chirurga. Môže sa jednať o ilustračné obrázky alebo, častejšie, sú vystavené najvydarenejšie zákroky a priemer je niekde na úplne inej úrovni. Úlohu môže v dnešnej dobe vždy zohrať aj grafická úprava fotografii.

Reklamy existujú na pritiahnutie pozornosti, avšak často odrážajú iba chuť a množstvo peňazí inzerenta, ktoré je ochotný do nej vložiť. Honosné názvy nemusia vôbec svedčiť o odbornosti a šikovnosti chirurga.

Referencie na plastického chirurga

Osobné odporučenie od známeho alebo kamaráta vôbec nie je na zahodenie. Vidieť naživo výsledok práce je ešte lepšie. Skúste si na internete zistiť referencie od ďalších pacientov. Referencie a podrobosti o chirurgovi nájdete na stránke www.medino.sk .

Veľmi dôležitou súčasťou rozhodnutia je osobný pohovor. Stretnite sa s doktorom a povedzte mu čo chcete. Doktor vám zase povie, čo je možné a čo už nie. Určite nájdete vhodný kompromis. Samozrejme, nemajte prehnané požiadavky, stále ide o vaše zdravie. Chirurg by vám mal odobrať kompletnú lekársku anamnézu (údaje o vašich chorobách, úrazoch...). Vysvetlí vám celý zákrok od začiatočnej prípravy, cez samotnú operáciu až po rehabilitáciu, všetko s možnými rizikami a komplikáciami. Nebojte sa na niečo opýtať, ak mu nerozumiete. Lekári občas zabudnú hovoriť vecne, ale nerobia to schválne.

Sumu si dohodnite vopred. Nechajte si rozpísať jednotlivé položky a ich cenové ohodnotenie. Zdravotná poisťovňa nehradí tieto zákroky, preto si mnohokrát kliniky účtujú sumy podľa seba.

Pred zákrokom budete podpisovať tzv. informovaný súhlas. Je to právny dokument, kde by ste mali mať menovite uvedené riziká a komplikácie, ktoré sa vám môžu prihodiť. Musíte byť s nimi oboznámení a dokument podpísať. Je to papier výhodný pre obe strany. Vy viete, na čom ste a doktor je chránený tým, že vám všetko vysvetlil a vy ste s tým súhlasili. Nepodpisujte však nič všeobecné typu: súhlasím so všetkými rizikami. Nechajte si ich reálne vypísať a premyslite si to.

Komplikácie môžu nastať vždy. Každý pacient je individuálny a stať sa môže skutočne čokoľvek. Ak lekár bude tvrdiť, že nikdy žiadne komplikácie nemal, tak buď klame alebo nikdy neoperoval.
Ak vám náhodou lekár zákrok odmietne, verte, že k tomu má dôvod. Mnohokrát to nie je rozhodnutie človeka, čo žiada operáciu, ale nátlak okolia. Môže to byť riskantné vzhľadom na zdravotný stav. Vždy si nechajte veci prejsť hlavou a ľudovo povedané: vyspite sa na to.

Dôležitá rada na záver

Pri akomkoľvek zákroku sa oplatí vyberať pracovisko a lekára, ktorý robí zákrok takpovediac „rutinne“. Ten ho bude vedieť najlepšie, pretože ho už mnohokrát vykonal. Na stránke www.medino.sk vám vždy radi poradia. Nebojte sa opýtať!
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!
tu môže byť vaša reklama

Videá