TOP Mediklinik Levice Súkromná klinika jednodňovej chirurgie

Blog

Kedy je vhodné podstúpiť laserovú operáciu očí

Kedy je vhodné podstúpiť laserovú operáciu očí
 
Laserová operácia očí je rýchly ambulantný zákrok, ktorý trvá niekoľko minút. Po operácii nie je nutná hospitalizácia a ihneď po zákroku môžete ísť domov. Neznamená to však, že ste hneď fit. Doba rekonvalescencie trvá približne jeden až dva mesiace, dĺžka závisí od druhu zvoleného zákroku a počas tohoto obdobia treba dodržiavať určité obmedzenia. Ak ste človek s aktívnym životným štýlom, termín operácie by ste si mali starostlivo naplánovať a zvoliť si ročné obdobie, ktoré najmenej zasiahne do vašich zvyklostí alebo plánov, aby ste neboli zbytočne frustrovaní počas fázy hojenia. Dodržiavanie pooperačného režimu je rovnaké v každom ročnom období, len v niektorých mesiacoch to môže byť pre podaktorých ľudí problematickejšie.

Jar

V tomto období sa vám asi bude najľahšie dodržiavať pooperačný režim. Príjemné jarné počasie láka na trávanie času vonku na čerstvom vzduchu a tak ľahšie oželiete sledovanie televízie a zakázané športové aktivity nahradíte prechádzkami.

Leto

Po laserovej operácii očí je potrebné vo fáze hojenia oči chrániť, aby sa dosiahol želaný výsledok, preto nie je dovolené sa kúpať alebo potápať, aby sa predišlo možnej infekcii. V horúcich letných mesiacoch môže byť toto obmedzenie pre mnohých pacientov neznesiteľné, preto ak si neviete letné mesiace predstaviť bez kúpania sa v mori, jazerách a bazénoch, naplánujete si termín operácie na iné obdobie. Okrem kúpania sú zakázané aj mnohé športové aktivity.
Na druhej strane v letných mesiacoch veľa očných kliník ponúka laserovú operáciu očí s výraznou zľavou, keďže letné mesiace má mnoho ľudí spojených s aktívnym oddychom vonku a len malé percento pacientov chce kvôli pooperačným obmedzeniam absolvovať zákrok práve v tomto období. Pre atraktívnu cenu si však nemusíte kaziť leto. Mnohé kliniky ponúkajú operáciu očí na splátky počas celého roka. Keďže tento zákrok väčšinou zdravotné poisťovne nepreplácajú a pacient si ho musí hradiť sám, kliniky sa snažia vyjsť menej bonitným pacientom v ústrety formou platby na splátky.

Jeseň

Pre jeseň sú obvyklé krátke prechádzky, keďže slnečných lúčov je už pomenej a rýchlejšie sa stmieva. Často je daždivé počasie a ľudí láka tráviť čas viac v interiéri. Po zákroku je nutné vyhýbať sa zafajčeným priestorom, tak treba dať načas zbohom posedeniam v zafajčených podnikoch. Treba si dať pozor na prípadné respiračné infekcie, na ktoré sme v tomto období náchylnejší, lebo v prípade choroby nie je možné absolvovať zákrok.

Zima

Pokiaľ nie ste vášnivým milovníkom akčných zimných športov ako je napríklad lyžovanie, snowboarding, korčuľovanie a podobne, tak zimné mesiace sú pre vás vhodným obdobím na laserovú operáciu očí. Ak si zimu bez aktívneho oddychu na horách neviete predstaviť, tak by ste mali voliť iné ročné obdobie, lebo tieto športy sú počas rekonvalescencie zakázané.

Aké ročné obdobie si vyberiete, záleží na vás, každému vyhovuje niečo iné. Tento operačný zákrok sa vykonáva po celý rok a počas celého roka je dostupná aj laserová operácia očí na splátky. Treba sa pripraviť na niekoľko dňové a týždňové obmedzenia určitých aktivít ako je šoférovanie, sledovanie televízie, práca s počítačom, vyhýbanie sa zafajčeným a prašným prostrediam, pieskovým plážam, športovým aktivitám, napr. bicyklovaniu, lyžovaniu, hokeju, plávaniu, potápaniu, hrám s loptou. Oči treba chrániť za každého počasia pred slnkom a silným svetlom nosením slnečných okuliarov s kvalitným UV filtrom (400). Ak podstúpite operáciu metódou NeoSMILE 3D, tak už týždeň po zákroku môžete plávať a plnohodnotne športovať, čo však pri iných metódach neplatí.
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!
tu môže byť vaša reklama

Videá